Yerli Borsalar

Borsada İlk Yatırım Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Borsada ilk defa yatırım yapmak isteyenler için birtakım yöntemlere başvurulması gerekir. Bu yazımızda sizlere borsada para kazanmak için yapılması gerekenleri sıralıyor olacağız. İlk olarak borsada işlem yapmak isteyenlerin amacı para kazanmaktır. Fakat borsada sürekli kazanç durumu söz konusu değildir. Yatırımcıların başlangıç aşamasında piyasaya dair tüm detayları öğrenmesi gerekir. Özellikle de bilgi edinmek amacıyla çok sayıda kaynak söz konusu olduğu için kitap ve makaleler ile bilgi sürecine başlayabilirsiniz. Elbette kaliteli bir borsa eğitimi alarak da borsadaki ilk yatırımınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Kişisel Gelişim Sağlayacak Uygulamalar Kullanılmalı

Borsada para kazanmak isteyenler için günümüzde çok sayıda mobil uygulama mevcuttur. Borsa işlemleri artık mobil cihazlardan takip edildiği için piyasada al-sat işlemleri başta olmak üzere risksiz işlem yapmanın da nasıl bir durum olduğunu görebilirsiniz. Yine bu süreçte yatırım araçlarının tanınması gerekiyor. Borsada çok sayıda yatırım aracı olduğu için alım ve satımın yanı sıra vadeli işlem sözleşmesi, bono, tahvil ve varant gibi enstrümanların da işlem gördüğü için mutlaka tanınması gerekir.

Temel ve Teknik Analiz Öğrenilmeli

Borsada temel ve teknik analiz çok önemlidir. Temel analiz makroekonomik verilerin enstrüman ve piyasalara olan etkisi olarak tanımlanır. Teknik analizler ise fiyat hareketlerini incelemenize yarar. Örneğin direnç ve destek seviyesi gibi noktalar, teknik analizle incelenmektedir.

Piyasa Takibinin Önemi

Borsada para kazanmak için piyasa takibi belki de en önemli süreçtir. Türkiye ekonomisinde gün içinde yaşananlar ve yurt dışı piyasalarıyla ilgili ilişkileri takip ederek doğru zamanda işlem yapmaya başlayabilirsiniz.

Yatırım Psikolojisi Tanınmalı

Yatırımcılar psikolojik olarak borsaya hazır olmalıdır. Yani panik ve heyecan gibi durumlar kontrol altına alınabilmeli ve ekonomik olaylara tarafsız yaklaşılmalıdır. Son olarak ilk yatırımların küçük adımlarla başlanması gerekiyor. Aynı gün içinde birden fazla yatırım yapmak henüz başlangıç aşamasında ciddi zararlara neden olabilir. Ayrıca seans içinde gerçekleşen hareketlerde karar almak yerine gerçekçi hareketlerin takibi yapılmalıdır. Yine bu aşamada çoğunluğa göre hareket edilmemeli, dip ve tepe noktalarından alım satım yapılmalı ve mutlaka bireysel stratejiler geliştirilmelidir.

Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *