Yerli Borsalar

Borsada Aracı Kurumun Görevleri

Borsada Aracı Kurumun Görevleri

Borsada aracı kurumun görevleri her zaman merak edilen konular arasındadır. Öncelikle piyasalardaki aracı kurumlar, sermaye piyasası faaliyetlerinde bulunmakla beraber SPK tarafından aracılık yetkisi alan anonim ortaklıklardır. Bir diğer tanımla, yatırımcılar adına hizmet veren anonim şirketlere aracı kurum denilmektedir. Kuruluş amacı itibariyle hisse senetlerinin ticaretinde piyasa yani karşı taraf ile yatırımcı arasında aracılık işlemleri yapan bu kurumlar yatırımcıları bilgilendirmekle görevlidir. Ayrıca yazımızın devamında borsada aracı kurumun görevleri konusunda paylaştığımız diğer bilgileri de takip edebilirsiniz.

Aracı Kuruluşların Faaliyet Konuları

Aracı kurumların gerçekleştirebileceği faaliyetler bankadan bankaya farklılık gösterir. Ancak borsada aracı kurumun görevleri genel olarak şu şekilde sıralanmaktadır;

  • Finansal ve ekonomik göstergelere, mala, kıymetli madenlere ve sermaye piyasası araçlarına aracılık etmek
  • Dövize dayalı olan vadeli opsiyon ve işlem sözleşmelerine aracılık etmek
  • Sermaye piyasası araçlarının halka arz ya da ihraç yoluyla satışını sağlamak
  • Daha önce ihraç edilen bir aracın alım satımını gerçekleştirmek

Aracı kurumlar bu işlevlere sahip olurken yatırım danışmanlığı ve portföy yöneticiliği gibi konularda da faaliyet göstermektedir. Ek olarak sermaye piyasası araçlarının geri satım ya da alım taahhüdüyle alım satımını da yine aracı kurumlar gerçekleştirmektedir.

Bu faaliyetlerle beraber kurulun uygun görüşü alınarak finansal hizmet ve ürünler sunan aracı kurumlar, finansal hizmet ya da ürün sunumlarının yetkiye bağlanması halinde gerekli izinleri alarak çalışmalarına devam edebilir.

Aracı Kurumlar Neden Önemlidir?

Aracı kurumlar yatırımcıların işini her zaman kolaylaştırmaktadır. Ayrıca yatırımcı tarafından verilen al-sat emirlerinin aracı kurum olmadan piyasaya iletilmesi imkansızdır. Bu nedenle alım ve satım işleminin temel oyuncusu olan aracı kurumlar, gerçekleştirdikleri işlem karşılığında komisyon ücreti almaktadır. Yatırımcılar da düşük komisyonlu aracı kurum seçimi yaparak bu süreci başarılıyla yönetebilir.

Aracı kurumlar sayesinde yatırımcılar daha sağlıklı karar verebilir. Çünkü danışmanlık hizmeti de veren bu kurumlar, deneyimsiz olan yatırımcılar için her zaman önemlidir. Sonuç olarak sadece borsada aracı kurumun görevleri değil, fonksiyonlarının da yatırımcılar açısından ciddi bir öneme sahip olduğu unutulmamalıdır. Doğru seçim yapanlar bu nedenle yatırımlarını daha güvenli bir ortamda piyasaya iletmeye devam eder.

Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *