Yerli Borsalar

Borsada Analiz Nasıl Yapılır?

Borsada al-sat yapmadan önce yatırımcıların mutlaka birtakım analiz yöntemlerinden yararlanması gerekir. Bu aşamada borsada analiz nasıl yapılır sorusunun da yanıtları araştırılmalıdır. Yatırımlar açısından son derece önemli olan analizlerde teknik ve temel analiz olarak iki farklı uygulama mevcuttur. Örnek olarak hisse senedi yatırımı yapmak isteyenler uzun vadeli bir yatırım aşamasına dahil olabilir. Fakat alım satım kararı vermeden önce gerek temel gerekse teknik analiz aşamalarının başarılı bir şekilde uygulanmasında yarar var.

Borsada Temel Analiz

Temel analizde yatırımcılara piyasada yaşanabilecek değişimlerle ilgili bilgiler aktarılır. Yani piyasada işlem yaparken piyasadaki tüm koşullara yatırımcıların kendini hazırlayabilmesi için temel analiz yapması gerekir. Özellikle de kar odaklı bir yatırım için ya da zarar anında yatırımı durdurmak için gerekli önlemler temel analiz sayesinde alınabilir. Tahvil ya da hisse senedi alımı yapanlar gelecekte sermaye artırımı için kazanç elde edebilir. Haliyle bu tür yatırımlardan önce en yüksek getiriye ulaşmak adına temel analizden faydalanılması zorunludur.

Borsada analiz nasıl yapılır ile ilgili olarak temel analizde ekonomik süreçlerin durumu ya da farklı dönemlerdeki gelişmeleri tahmin edilir. Yaşanan gelişmelerin sektörü hangi şekilde etkileyeceği tahmin edilerek yatırımlar yapılır. Sektörel, şirketsel ve ekonomik gelişmeleri ilgilendiren temel analizden sonra teknik analizin de son derece önemli olduğu unutulmamalıdır.

Borsada Teknik Analiz

Daha önceki dönemlerde yaşanan fiyat hareketlerinin gelecek süreçte de yaşanabileceğinin ön görülmesiyle yapılan fiyat tahminlerine teknik analiz adı verilir. Bu tür incelemelerde zaman ve fiyat grafikleri kullanılır. Farklı dönemlerde satıcı ya da alıcıların verdiği tepkilerle en iyi fiyat analiz edildikten sonra gelecek dönem için ne tür hareketliliğin olabileceği ancak bu yöntemle saptanmaktadır.

Borsada teknik analiz yapılırken temel analiz araçları ya da ekonomik veriler incelenmez. Bu süreçte teknik analiz yöntemleri de şu şekilde sıralanmaktadır;

  • Zarflar – Bantlar
  • Fibonacci sayıları
  • Hareketli ortalamalar
  • Fiyat formasyonları
  • Fiyat göstergeleri
  • Elliot dalgaları

En az temel analiz kadar önemli olan teknik analiz için elbette doğru yerden eğitim almalı ya da bireysel araştırmalarla çalışmalarınızı gerçekleştirmelisiniz.

Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *