Merkezsiz BorsalarYabancı BorsalarYerli Borsalar

Merkezsiz Borsa (DEX) Nedir? Nasıl Çalışır?

Merkezsiz borsa yani DEX, tamamı ile açık kaynak kodları bulunan para birimlerinin yatırımları için oluşturulmuş borsalardır. Bu kapsamda hiç kimse DEX borsalarında kontrolü elinde tutulamaz. Alıcılar tamamen peer-to-peer ticaret uygulamaları sayesinde anlaşma yaparlar.

DEX borsasını ve çalışma şeklini anlamanın en basit şekli, kendi ticaretini kendin yap durumudur. Belli işlemleri yaparsınız ve para veya daha farklı varlıkları kendi hesabınızda tutarsınız. Bu sistemin sahip olduğu en büyük avantajı, paranızı hiçbir şekilde bir ticaret şirketine ya da başka bir üçüncü şahsa emanet etmemeniz durumudur.

Merkezi bir kripto para borsası, tamamen aracı kurum görevlerini üstlenir. Siz bir hesaba yatırımda bulunursunuz ve borsa da burada sizin adınıza işlem yapar. Bu durumun avantajı, borsanın tüm işi sizin yerinize yapması ve genellikle yetkililer tarafından da bu işlemlerin sigortalanması ve düzenlenmesidir. (Sigortalama her borsada geçerli değildir!)

Bu borsaların bir diğer büyük avantajı da kredi kartı, banka kartı ya da banka havalesi ile yapılan ödemeleri kabul ediyor olmalarıdır. Bunun yanı sıra, pek çok kullanıcının tercih etmiş olduğu ABD doları veya Euro gibi para birimleri de bu borsalarda geçerlidir.

Merkezi Olmayan Kripto Para Borsalarının Avantajları Nelerdir?

DEX borsaları özellikle traderlar için ciddi avantajları olan borsalardır. Güvenilir olması traderlar açısından bu borsaların daha çok tercih edilmesini sağlar. Ayrıca bu borsalarda hesap bilgileri borsa operatörleri ile de paylaşılmaz. Bu durum da göze çarpan bir diğer avantajdır. Bu borsalarda hesaplara erişme yetkisi sadece kişinin kendisine aittir.

Devletler ya da yasal düzenleyici kurumlar hiçbir şart altında DEX borsalarını düzenleyemezler. Ayrıca bu borsaların erişime engellenmesi ya da kapatılması gibi bir durum da söz konusu olamaz.

Merkezi Olmayan Kripto Para Borsalarının Dezavantajları Nelerdir?

DEX borsalarının bazı dezavantajları da bulunur. Merkezi bir kripto para borsası tarafından karşılanan alım satım işlemleri nedeniyle iş yükü bu borsalarda biraz daha ağır olur. Ayrıca burada bulunan fonlar düzenlenmez ve sigortalanmaz. Her ne kadar bazıları yapsa da bazı borsalar kredi kartına ya da banka kartına havale ve EFT işlemi yapmaz. İşlem hacimlerinin sınırlı olması da bir diğer dezavantaj olarak görülebilir. Ayrıca merkezsiz borsa özelinde herhangi bir sorun yaşanması durumunda kişilerin muhatap olacağı bir müşteri temsilcisinin bulunmaması da başka bir dezavantajdır.

Bu borsaları kullanmak isteyen her yatırımcının mutlaka merkezi borsalar ile DEX arasındaki farkları bilmesi gerekiyor. Alışılmış borsalardan farklı bir işleyişi bulunan bu borsaların bir depolama çözümü değil ticaret mekanizması olduğunun kavranması gereklidir. Bu iki borsa arasındaki farkı anlayan yatırımcılar için DEX borsalarının bazı düşük ihtimalli ve ufak riskleri bulunsa da tasarruf sağlanarak yüksek kar elde edilebilecek bir borsa türü olduğundan söz etmek gerekir.

Aklınıza takılan konular olursa yorum kısmından ve Twitter hesabımızdan bize sorabilirsiniz.

Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *