Yabancı Borsalar

Kripto Para Borsası Nedir? Nasıl Çalışır?

Son zamanlarda ciddi bir yatırım kitlesine ulaşan kripto para borsalarıyla ilgili yeni avantajlar da ortaya çıkmaktadır. Buna ek olarak kripto para borsası nedir sorusu da merak edilmektedir. Elbette sanal para birimlerine sahip olmanın yollarını öğrenerek sizler de bu borsadaki yerinizi alabilirsiniz. BTC ya da Ethereum gibi sanal paralara günümüzde madencilik yaparak sahip olunabildiği gibi doğrudan gerçek para ile yatırım yapılabilmektedir. Özel cihazlar yardımıyla blok başına alınan ödüller sayesinde kripto para elde edilebilir. Daha kolay yöntem ise dolar, euro ya da TL para birimleriyle doğrudan kripto para satın almaktır.

Kripto Para Borsalarının Çalışma Prensibi

Sanal para alış ve satış işlemleri gerçekleştirdiğiniz platformlara kripto para borsası adı verilir. Çalışma prensibi olarak kendilerine özgü bir anlayışla hareket eden bu platformlar borsa sistemiyle çalışmaktadır. Yani kendi kripto para borsa hesabınızı oluşturabilir ve aracı kurumlar dışında da yatırım yapabilirsiniz. O halde kripto para borsası nedir sorusunun yanıtı olarak, reel para birimleriyle ya da sanal para birimleriyle al-sat yapabileceğiniz borsanın adıdır, yanıtı verilebilir. İşlemler borsa kullanıcıları arasında yapılırken reel para birimleriyle alışveriş yapmak isteyenler, sanal para birimini reel paralarla takas yapabilmektedir. Fiziksel karşılığı olmayan sanal para birimleri aslında son dönemlerde ciddi rağbet görmektedir.

Kripto Para Borsaları Arasındaki Farklar

Bu borsalar işlem yapılan varlık türlerine ve kullanıcıların türüne göre farklılık gösteriyor. Reel para birimiyle al-sat yapabileceğiniz çok sayıda borsa bulunduğu gibi yalnızca sanal para kullanabileceğiniz borsalar da günümüzdeki etkinliğini sürdürmektedir. Sahip olduğunuz bir sanal para birimini bu sayede farklı bir kripto para birimiyle değiştirebilir veya sıfırdan yatırım yapabilirsiniz.

Kripto para borsalarında alım ve satım için iki farklı seçenek bulunmaktadır. Gelişmiş işlemler ve kolay işlemler ile al-sat yapabileceğiniz bu borsada kolay alış için bakiyenizdeki TL’yi kullanabilirsiniz. Bu sayede diğer kullanıcıların satış amacıyla emir girdiği işlemlerden alış yapılabilir. Gelişmiş yöntemde ise kullanıcılar emir oluşturmaktadır. Daha düşük fiyatlardan alım yaparak yatırım gerçekleştirenler bu sayede karlılık esasına göre işlemlerine devam edebilmektedir.

Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *