Yabancı BorsalarYerli Borsalar

Kripto Para Borsalarında İşlem Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler!

Global anlamda olduğu gibi ülkemizde de yasal açıdan boşluğu bulunan kripto paralar, yatırımcıları için bazı fırsatların yanında birtakım riskler de getirir. Yasal zemininin tam oturtulamamış olması tartışmalar yaratsa da ülkemizde kripto para borsası olarak hizmet veren borsalar da bulunur. Bu borsalarda işlem yapılırken dikkat etmek gereken bazı noktalar vardır.

Kripto Para Borsası Seçimi

Kripto para borsalarında işlem yaparken nelere dikkat edilmeli denildiğinde bu soruya ilk olarak borsa seçiminin iyi yapılması gerektiğinden bahsedilerek cevap verilmelidir. Piyasada onlarca borsanın olduğundan söz ettik. Doğal olarak bu borsaların sunduğu avantajlar da birbirinden farklı olacaktır.

Gerek sunulan avantajlar gerekse de güvenilirlik açısından titiz davranılarak seçilen borsalarda işlem yapmak her zaman daha güvenli olacaktır. Bunun yanında tercih edilen borsanın komisyon tutarlarının ne kadar olduğu da bilinmesi gereken ayrı bir husus. Bu iki durumun kontrol edilmesi ve buna göre seçim yapılması kripto para borsası seçiminde son derece önemlidir.

Cüzdan Açılması

Kripto para borsalarında işlemler açılan sanal cüzdanlar ile yapılır. Borsalarda işlem yapmadan önce cüzdan açmayı ve nasıl kullanıldığı öğrenmek gereklidir. Cüzdanların nasıl kullanıldığını öğrenmeden işlem yapmak kripto paralarınızın çalınmasına kadar gidebilir. Unutmamak gerekir ki; borsalarda sorumluluk tam anlamıyla hesap açan kişide bulunur. Bu nedenle hesap açan kişinin cüzdan kullanımına dair tüm bilgilere sahip olması gerekir.

Cüzdan açılması ve kullanılması kripto para transferleri kapsamında aslında oldukça kolay bir araçtır. Kısa sürede tüm özellikleri kavranabilen bu aracın piyasalarda işlem yapılmadan önce tecrübe edilmesi hatalı işlem yapmamak için son derece önemlidir.

Özel Anahtar Gizliliğine Dikkat Edilmeli

Kripto para kullanımında ve borsalarda kullanılan özel ve açık anahtarlar bulunur. Açık anahtarlar adeta kişilerin hesaplarının IBAN numarası gibidir. Ancak özel anahtarlar bir şifredir ve bu numaraların kimseyle paylaşılmaması gerekir. Özel anahtarların başka kişiler ile paylaşılması telafisi mümkün olmayan durumların yaşanmasına sebep olur.

Açık anahtarlar işlem yaparken paylaşılan ve bu amaçla hizmet veren, paylaşılmasında sorun olmayan anahtarlardır. Özel anahtarlar ise kişilerin cüzdanlarına ulaşmaları için kullandıkları bir şifreleme türüdür. Özel anahtarların başkalarıyla paylaşılması cüzdanlardan kripto paraların çalınmasına dek varabilen sonuçlar doğurur.

Kripto Paraları Yalnızca Kendi Cüzdanınıza Transfer Edin

Kripto para borsalarında işlem yaparken dikkat edilmesi gerekenler denildiğinde önemsemek gereken bir başka nokta da yapılan işlemlerden sonra çekim işlemlerinin sadece kendi cüzdanlarınıza olması gerektiğidir. Başka birinin açık anahtarına yapılan transferler sonrasında geri döndürülemez. Bu kapsamda başkaları tarafından paylaşılan anahtarlara aktarım yapılmamalı, kendi cüzdanınıza çekim yaparken de süreç titiz bir şekilde kontrol edilerek takip edilmelidir. Bahsedilen tüm adımlar yerine getirildiğinde borsalarda işlem yapmak çok kolay ve güvenli bir hal alacak, işlemler sorunsuz yapılacaktır.

Ekstra güvenlik önlemi olarak 2FA Kullanımı

Kripto para borsalarını kullanırken dikkat edilmesi gereken konulardan bir diğeri ise 2FA diye bilinen  İki Faktörlü Kimlik Doğrulama” sisteminin devreye sokulmasıdır. Bunlardan biri SMS bir diğeri ise authenticator uygulamalarıdır. SMS kullanımını seçmeniz durumunda borsaya giriş için şifrenizi girdikten sonra ek olarak cep telefonuna gelen mesajdaki kodla işlem yapılmasına izin verilir. Diğeri ise en çok Google’a ait olan authenticator uygulamasının kullanıldığı bir sistemdir. Yine aynı şekilde işlem yapmak için şifrenizi girdikten sonra ekstra olarak authenticator uygulamasında yer alan kodu girmeniz gerekmektedir. Bu da hesabınızın çalınmasına karşı ek önlem olarak oldukça yaygın bir kullanımdır.

Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *