Dünyanın en büyük kripto borsalarından biri olan Huobi Global incelememizde borsanın artıları ve eksileriyle tüm yönlerini ele aldık.

2013 yılında faaliyetlerine başlayan Singapur merkezli kripto para borsası Huobi, ABD vatandaşları haricindeki diğer ülke vatandaşlarına Huobi Global markasıyla hizmet veriyor. 130’un üzerinde ülkede faaliyet gösteren ve 5 milyondan fazla kullanıcıya sahip dünyanın en büyük kripto borsalarından biri olan Huobi Global, Türkiye’de de faaliyetlerini sürdürüyor. 

Ancak hemen belirtelim ki kripto borsası Nisan 2020 itibarıyla yasal düzenlemelere uyum gerekçesiyle Türk kullanıcıların vadeli (Futures) ve Kaldıraçlı (Margin) İşlemlere erişimi durduruldu. Türkiye’de spot piyasa işlemleri sunan ve ülkemizde de ofisi bulunan Huobi Global, Türk kullanıcılarına özel düşük komisyon oranlarıyla dikkat çekiyor.

Huobi Global incelememizde kripto borsasının artıları ve eksileriyle tüm detaylarını ele aldık.

Huobi Global’de Desteklenen Kripto ve Fiat Paralar 

Huobi Global borsasında ilk göze çarpan platformun geniş bir kripto para listelemesine sahip olması. Ayrıca şu an 27 adet fiat parayla kripto alım satım desteği vermesi, borsanın önemli bir artısı.

Borsa, platformunda şu an ortalama 236 kripto para listeleniyor. Borsada işlem gören kripto paraların güncel listesine buradan ulaşabilirsiniz.

İşlem platformuna ise sadece kripto para yatırımı kabul ediyor. 

Komisyon Ücretleri

Borsanın kriptodan kriptoya ticaret işlemlerinde temel komisyon ücreti binde 2 olarak belirlenmiş durumda. Ancak komisyon ücretleri, aylık işlem hacmine ve kullanıcının hesabında borsanın kendi tokeni HT coin bulundurmasına göre indirimli olarak sunuluyor. Güncel komisyon ücretlerine ve indirim miktarlarına buradan ulaşabilirsiniz.

Huobi Global Güvenli mi?

Yönetmelik durumu: Platform, Seyşel Adaları kanunlarına göre faaliyet gösteriyor. Bu yüzden her kullanıcının bulunduğu ülkenin yasalarına uyum sağlaması kendi sorumluluğuna bırakılıyor.

Kimlik Doğrulama Süreci: Huobi, tüm kullanıcılar için doğrulama talep etmiyor. Ancak AML/KYC (kara para aklamayı önleme/kimlik tanımlama) yükümlülüklerine bağlı olarak herhangi bir müşteriyi doğrulamak için gerekli bilgileri talep etme hakkını saklı tutuyor. Daha yüksek para çekim limitleri için ise doğrulama koşulu aranıyor.

Güvenlik Özellikleri: Huobi Global 2013’ten beri faaliyetini sürdürüyor ve kullanıcı fonlarının yüzde % 98’ini devamlı olarak soğuk depolama (çevrimdışı) yöntemiyle saklıyor. Ayrıca olası bir siber saldırı durumunda zarar gören kullanıcılara geri ödeme yapmak için bir “yatırımcı koruma fonu” bulundurduklarını ifade ediyorlar.

Huobi Global’de Nasıl Hesap Açılır?

  • Borsada hesap oluşturmak için ilk olarak resmi web sitesinde sağ üst köşedeki kayıt (sign up) butonu tıklanır.
  • Bir sonraki adımda ise ülke seçimi, e-posta ve telefon bilgisi ile şifre belirleme gibi detaylar girilir.
  • Son adımda ise telefona ya da e-posta adresine gelen onay linki tıklandıktan sonra talimatlar izlenerek hesap açılışı gerçekleştirilebilir.

Huobi borsasına üye olmanın detaylı bir şekilde anlatıldığı yazımızı linkten okuyabilirsiniz; Huobi Borsasına Nasıl Üye Olunur? (Fotoğraflı Anlatım)

Huobi Global Borsasının Artıları ve Eksileri

ARTILAR EKSİLER
Türkiye Ofisi: Huobi’nin global rakiplerinden Türkiye ekseninde ayrışmasının en önemli sebebi yasal olarak ofisinin bulunması.Yasal düzenleme eksikliği: Huobi Global’de işlemler, büyük ölçüde kullanıcı sorumluluğunda

Geniş kripto yelpazesi: Borsa platformunda geniş bir coin listesine sahip

Yeni başlayanlar: Geniş özellik yelpazesi ve birçok borsadaki gibi yasal korumanın zayıflığı, kripto ticaretine yeni başlayanlar için bir zorluk olarak görülebilir.
Likit piyasa: Geniş ölçekli ve dünyaca tanınan bir borsa olarak Huobi Global, birçok borsadan daha derin bir likitideye sahip.Marjin ve Furtures işlem kısıtlaması: Borsa Türk kullanıcılara yasalar gereği vadeli ve kaldıraçlı işlem yaptırmıyor.

Seçenek zenginliği: Borsa, vadeli işlemler, kaldıraçlı işlemler, fiat para emir defteri gibi birçok hizmeti bünyesinde barındırıyor.
Mobil uygulama: Borsa mobil uygulaması, Android ve İOS uygulama marketlerinden indirilebilir.
Müşteri Desteği: Günün her saati kesintisiz müşteri destek hizmeti veriliyor.
Doğrulamasız işlemler: Borsada belli limitlere kadar KYC istenmiyor.

Huobi Borsasını incelediğimiz yazımızın sonuna geldik. Diğer borsa incelemeleri için web sitemizdeki yazılara bakabilirsiniz. Aklınıza takılan bir konu olursa yorum kısmından ve twitter hesabımızdan bize sorabilirsiniz.

Share:

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *